Kürtlerin Geleneksel Kıyafetleri Ve Alışkanlıkları Nelerdir?

Kürtler yüzyıllardır bu topraklarda Türklerle birlikte kardeş gibi yaşamıştır. Kürtlerin kendine as alışkanlıkları ve yaşam tarzları var. Bu alışkanlıklardan biri ise geleneksel olarak giymiş oldukları kıyafetlerdir. Günümüze kadar gelen bu alışkanlıklar hala kadın ve erkek toplumunda kullanılmaya devam ediyor. Kadınların kıyafet alışkanlıklarına baktığımızda farklı giyim kültürlerinin olduğunu görmekteyiz. Özellikle Hakkari ve Diyarbakır gibi illerde kullanılan kıyafetler oldukça yöresel ve çok dikkat çekici görsellere sahiptir. Kadınlar renkli modelleri ve desenleri tercih ediyorlar. Erkekler ise şalvar modellerini tercih ederek koyu renkli ürünleri giyinmektedir.

Düğün Ve Özel Günlerde Hangi Kıyafetleri Giyiyorlar?

Yıllardır kadın ve erkek kültürünü takip eden araştırmacılar doğu da yaşayan Kürtlerin kıyafet ve alışkanlıklarını detaylı bir şekilde araştırmaktadırlar. Erkek, kadın ve çocuklar özel günlerde yöresel kıyafetlere fazlası ile önem verirler. Evlenen kadın ve erkeğin kıyafetleri yöresel olup, misafirlerin de genelde tercih ettiği kıyafetler yöresel olup, kültürlerini yansıtmaktadır. Kadınlar Kiras u sermil adını alan yöresel kıyafeti fazlası ile tercih ediyor. Bu kıyafet farklı renklerde tercih edilse de aslında en çok tercih edilen renkler, sarı, yeşil ve kırımızı olmaktadır. Günümüze kadar gelen bu alışkanlıklar ve kültürler hala doğu bölgemizde ve büyük şehirlere gelmiş kürt halkı tarafından devam ettirilmektedir.

Kürtler Ve Türklerin Giyim Farkları Nelerdir?

Bu soruya yanıt vermek oldukça zordur. Çünkü her kültürün kendine as alışkanlıkları ve kültürleri vardır. Karadeniz bölgesine gittiğinizde kadın ve erkeklerin giyim tarzlarının diğer bölgelerle farklı olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle doğu bölgesi, Karadeniz bölgesi, ege ya da Akdeniz bölgelerinin giyim ve alışkanlıkları tamamen birbirinden farklıdır. Kürtler giyim alışkanlıklarını günümüze kadar getirerek yaşatmaya devam ediyor. Kürt toplumu kültürel ve inançsal açıdan oldukça bu duyguları derinlemesine yaşamaktadır. Tarih boyunca bu hep böyle olmuş ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Kürtlerin kendine göre bir dilleri kendine göre kıyafet ve alışkanlıları vardır. Bu zenginliklerin değerini bilmeli ve yüzyıllarca nasıl kardeş gibi rengarenk kültürümüz ile yaşamışsak günümüzde de öyle yaşamaya devam etmeliyiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

DMCA.com Protection Status