Kürtlerin Edebiyatı

Dili ve tarihi olan her millet gibi Kürt halkı da edebiyat eserleri ile önemli bir boyuta gelmiş halklar arasında yer almaktadır. Geçmişi çok eski dönemlere dayanan halkın yakın zamanda ve çok daha eski zamanlarda ortaya çıkmış önemli edebi eserlerine rastlamak mümkündür.

Kürt Dili Edebiyatı

EhmedeXanikalema almış olduğu Mem ü Zin eserinde Kürt halkının içinden gelen bir aşk hikayesini işlemiştir. 1962 Yılında yazdığı eserini Kürt lehçelerinden biri ve en yaygını olan Kurmançi lehçesi ile yazan EhmedeXaniimkansız aşk olarak tanımlanması mümkün iki aşığın hikayesini anlatmakta son derece trajik sonuçlara varan hikayesi işlenmiş durumda.

DiwanaFeqiyeTeyran yine Kürt halkının çıkarmış olduğu önemli edebi yazarlardan biridir. Dünyanın akışı içinde belki de Kürt halkının dahi okumaktan yorulduğu dönemlerde devam eden eserlerin en çok bilinen Seiddereşi eseridir. Ayrıca Federe Kürt bölgesinde çok tanınan bir yazar olan DiwanaFeqiyeTeyran Türkiye de çok bilinen yazarlardan değildir. Yazar sadece kitapları ile değil el yazmaları ve mahlasları ile de halk arasında büyük sempati yakalamıştır.

Kürtlerde Edebiyat Eserleri

MelayeciziriDiwan eserinde tasavvufa yönelmiş ve bu alanda önemli başarılar kazanmıştır. Özellikle Kürt halkının dini bütün yapısı yanı sıra tasavvuf şiirlerine olan düşkünlüğü değişen zaman içinde değişmeyen özelliklerden biridir. Gerçek Adı Ehmed olan yazar ayrıca diwan şiirlerinde zirve olarak kabul görüyor.

Kürtlerin Önemli Edebiyatçıları                                    

Uzun Mehmed Kürt edebiyatı denildiğinde akla ilk gelen ve en önemli yazarların başında geliyor. Mehmet Uzun bir Kürt edebiyatçı olarak oldukça çok eseri Türk dilinde yayımlanmıştır. Fakat bir Kürt olarak Siya Evine Kürt dili ile yazılmış en önemli eseridir. Doğum yeri Van olan yazar eğitimini Fransa ve İstanbul da tamamlamıştır. Ayrıca yaşadığı dönemde Türk edebiyatçılarının da hocalığını yapan Mehmed Uzun eserlerinde daima memleketine olan hasretini ve sevdasını işlemiştir.

Kürt edebiyat eserleri tarihin en kadim zamanlarında bu yana varlığını sürdüren bir halk düşünüldüğünde olmazsa olmazlardandır. Acı ile yazılmış bir tarih pek çok eseri de geride bırakmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

DMCA.com Protection Status