Kürtlerde Aile İlişkileri Nasıldır

Kürtlerde Aile İlişkileri Nasıldır

Kürtler geçmiş tarihleri ile ön planda olan ve aile bağları güçlü olan kişilerdir. Paylaşımları aile içerisinde olan bu kişilerin birbirine düşkünlükleri ile tanınırlar. Kürtler ayrıca Türkiye’de doğu bölgesinde yaşarlar. Daha çok uğraştıkları işler arasında tarım ön planda yer alır. Akrabalık ilişkilerinin güçlü olması sayesinde yardımlaşmada ön planda yer alır. Yapılan tüm işlerde yardımlaşma yapılarak kısa süre içerisinde sonuçlandırılır. Kürler de çocuk sayısı da oldukça fazladır. Bazen bir anneden 7 veya 8 çocuk sahibi olabilmektedirler. Ayrıca Kürtlerde tek evlilik değil iki evlilik de görülebilmektedir. Çocuklar kalabalık aile içerisinde büyür.

Kürtlerde Aile İçi Yaşam

Kürtlerde baba sözü her zaman geçerliliğini korur. Evin reisi baba tüm aileyi yönlendirir. Ancak dede yaşıyor ise dedenin sözü de oldukça etkilidir. Birbiri ile saygı çerçevesi içerisinde yaşayarak geçimlerini sürdüren Kürtler geçmişte yaşadıkları olumsuzluklardan da sıklıkla etkilenmişlerdir. Günümüze Kürtlere birçok imtiyaz tanınmıştır. Üniversite de Kürtçe eğitim seçeneği bulunuyor. Ayrıca televizyonlarda da Kürtçe yayın hizmeti bulunuyor. Okuma oranı giderek artmakta ve bu sayede bölgenin refahı da gelişmektedir. Kürtlerin tarihi geçmişlere kadar dayanıyor. Bu tarihten günümüze kadar kalabalık olmalarından dolayı aşiret olarak gelen Kürtler tüm bölgeye de hakim olmuşlardır.

Kürtlerde Evlilik

Kürtler de evlilik genellikle akraba arası olmaktadır. Tanınmadık kişilere kız verme olasılığı düşüktür. Geçmişte daha karmaşık olan bu yapı günümüzde daha modern bir hal almaya başlamıştır. İnsanlar kaynaşarak etkileşimlerini günümüzde daha hızlı yaymaya başlamışlardır. Evlilikler uzun süreli olarak karşınıza çıkar. Boşanma oranı düşüktür. Kadınlar bu topraklarda herzaman değerli ve söz hakkına sahiptir. Bundan dolayı aile içi kavramı da genişleyerek daha üst bir seviyeye yükselmiştir. Ayrıca kız çocukların okuma oranında da artış yaşanmış olup birçok kız çocuğu öğretmen veya doktor olarak bölgede görev yapacak konuma yükselmiştir. Bundan dolayı bölgenin demografik yapısı incelediğinizde farkı gözlemleyebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

DMCA.com Protection Status