Kürtçe dilinin kurucusu İsahak Marogulov hakkında

Kürt alfabesi

Kürtler halk olarak, çok eski çağlarda yaşayan bir topluluktur. Hiçbir zaman devlet kuramamışlardır. Köken olarak Çeçenlerle akraba oldukları bilinen, karışık bir toplum olarak kaynaklarda geçmektedir. Çoğu kaynakta geçen Kürtler, kendilerine ait devletleri olmadığı için, kendilerine ait alfabeleri de olmamıştır. Kürtler alfabe olarak, Yran, Kril ve Arap Latin harfleri olarak, 3 farklı alfabe kullanmışlardır.  Kürt alfabesinin temeli, Latin harflerinden gelir. 31 harften oluşmaktadır. Kürtçe alfabede; a,c,d,e,f,g,i,j,l,m,n,o,s,p,u,ü,v,y,z harfleri, Türkçedeki gibi söylenir. Kürt alfabesinin, kendine ait kullanım kuralları bulunmaktadır. Büyük harf ve küçük harf kullanımı, cümle içerisinde kullanılırken dikkat edilmesi gereken kurallardan biridir. I,ü,ö,ğ ve x harfleri Kürtçe alfabesinde kullanılmayan harflerdir.

Kürt dili

Kürtçe dili, Arapça, Farsça ve Türkçeden sonra konuşulan dördüncü dil olarak bilinmektedir. Türkçe ve Arapçadan çok farklı olarak kullanılan bir dildir. Kürt dilinde sözcüklerin bir kısmı İrancadan gelmektedir. Günümüze gelene kadar dil evrim geçirerek, iki farklı dili içerisinde barındıracak şekilde telaffuz edilmeye başlanmıştır. Kürtler, kullandıkları alfabelerden ortaya çıkan dile, Kürtçe adını vermemişlerdir. Yaygın olarak kuzey Kürtçe, yani Kurmanci, Irak, Ermenistan, Suriye, İran ve Türkiye’de kullanılan bir dildir. Sorani, yani orta Kürtçe yazısında, Fars ve Arap alfabeleri kullanılmaktadır. Kürt dilinin kendi içerisinde şiveleri de bulunmaktadır. Yaşadıkları toplum gereği, dilleri de karışık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazım dili ve konuşma dillerinde farklı dilleri birleştirerek kullanmaktadırlar.

Kürtçe dilinin kurucusu İsahak Marogulov hakkında

Kürt alfabesi oluşumu içerisinde farklı dilleri de barındırmaktadır. İlk Kürt-latin alfabelerini kullanarak, Kürtçe dilini ortaya çıkartan, İsahak Marogulov, Kürtçe dili adına çalışmalar yapmış bir kişidir. Akademik makaleler yazarak, Kürtçe öğretmenliği yapmıştır. 1920 yıllarında, azınlıklar için alfabe oluşturma komisyonu kurulur. 1928 yıllarına gelindiğinde, İsahak Marogulov Kürtler için yaptığı alfabe ve fonetik çalışmaları kurul tarafından kabul edilerek, Kafkaslarda yaşayan Kürtlerin dili olarak resmiyet kazanmıştır. Resmiyet kazanan Kürtçenin yayılması adına İsahak Marogulov, birçok bölgede öğretmenlere derslere vererek, alfabeyi geliştirmeye çalışmıştır. 1933 yılında hayatını kaybeden İsahak Marogulov’un 5 adet Kürtçe kitabı bulunmaktadır. Vefatından önce, Kuzey Kürtçe yani Kurmanci dili hakkında çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

DMCA.com Protection Status