Kürt Toplumunda Aile Bağlarının Yeri Nedir?

Yüzyıllarca bu topraklarda yaşayan ve kardeş bağları kurduğumuz Kürtler, birçok konuda dikkat çekiyor. Alışkanlıkları, aile bağları, müzik kültürler ve yemek alışkanlıkları gibi birçok konuda fark yaratan Kürtler aile bağları ile de öne çıkıyor. Günümüzde Kürt toplumunun tüm bu alışkanlıkları merak konusu olmuştur. Peki, Kürtlerin bu alışkanlıklarını günümüze kadar gelmesinde ki en büyük etkenin ne olduğunu daha önce hiç düşündünüz mü? Güçlü aile bağları sayesinde Kürtler alışkanlıklarını ve kültürlerini getirmeyi başarmıştır. Aile bağlarının bu kadar güçlü olmasının en büyük nedenlerinden biri kuşku yok ki, büyüklerin küçükler üstünde olan etkisi gelmektedir.

Aile Bağlarında Büyüklerin Etkisi Ve Yeri Nedir?

Değişen dünya düzeninde Kürtler alışkanlıklarını ve kültürlerini erozyona uğratmayarak günümüze kadar getirmeyi başarmıştır. Bu başarı da kuşku yok ki, gençlerin büyüklerine olan saygıları ve sevgileri gelmektedir. Güçlü aile bağları sayesinde alışkanlıklarını ve kültürlerini günümüze kadar aktarmayı başarabilen Kürtler, bu alışkanlıkları gelecek nesle aktarma konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Eski alışkanlıklar ve adetler yeni nesilde pek etkili olamamıştır. Büyük şehirlerde yaşanan bu durumun aksine köylere ve kırsallara indiğimizde aynı alışkanlıkların gençler üstünde hala etkili olduğunu görüyoruz. Ancak dünya değiştikçe ve düzen bozuldukça gelecek nesiller eski alışkanlıklardan uzak kalarak büyüyecek gibi görünüyor.

Aile Bağlarının Güçlü Olmasında Ki Etkenler Nelerdir?

Büyükler küçüklere ters bakması bile yeterli olurken, iyi ya da kötü öneri ve uyarılar harfiyen dinlenir. Tüm bu alışkanlık ve kültür yeni nesilde bu kadar etkili olmasa da aynı şekilde etkisini sürdürdüğünü görmekteyiz. Güçlü aile b ağları sayesinde erkek çocukları ailesi ile birlikte oturmayı tercih eder. Buna toplum baskısı da desek gönülde isteme de desek bir şekilde evlenen erkek çocuğu ailesi ile birlikte oturmakta ve atasını saymaktadır. Günümüze kadar gelen tüm bu alışkanlıklar eskisi kadar olmasa da etkili olduğu bir gerçektir. Yemeğe toplu oturulur ve büyükler yemeğe başlamadan yemek başlamaz. Tüm bu alışkanlıklar sert ve kalın bir çizgi gibi görünse de güçlü aile bağlarında bu kırmızıçizginin varlığını az ya da çok devam ettirmesinin önemi çok fazla olduğu kesin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

DMCA.com Protection Status