Kürt Kültüründe Aile Yapısı

Kürt Toplumunda Aile Bağlarının Yeri Ve Önemi Nedir?
Son yıllarda yaşanan terör olayları nedeni ile Kürtler hakkında daha fazla bilgi sahibi olma isteği artmıştır. Bu nedenle Kürtlerin yaşantıları, aile bağları, kültürleri ve alışkanlıkları gibi konular hakkında araştırmalar yapmaktayız. Kürtlerin arasından çıkan hainlerle Kürt kardeşlerimizi birbirine karıştırmamak gerekiyor. Doğusundan tutunda batısına kadar bu topraklarda yüzyıllardır birlikte yaşadığımız, Kürtlerin aile bağlarına baktığımızda aile bağlarının güçlü olduğunu görmekteyiz. Küçüklerin büyüklere olan sevgisi ve saygısı diğer bölgelerimizden çok daha fazladır. Özel günlerde büyükler aranır ve büyüklere ziyarete gidilerek gönülleri yapılır.
Özel Günlerde Ziyaretler Ve İkramlar Nasıl Olur?
Büyükler genel olarak bizim toplumumuz da değerler paha biçilemez kadar fazladır. Özellikle kırsal bölgelerde bu alışkanlıklar günümüze kadar değerini ve özelliğini kaybetmeden de devam ederek gelmiştir. Düğün ya da bayram gibi özel günlerin dışında büyükler ziyaret edilir ve aranarak gönülleri yapılır. Düğün ve özel günlerde en güzel ikramları en özel şekilde sunmaktadırlar. Kadınlarla erkekler düşün ve özel günlerde kalabalık ortamlar oluştuğunda ayrı odalarda oturarak sohbet etmektedirler. Düzenli olarak büyüklerini ziyaret eden gençler, büyüklerin uyarı ve tavsiyelerine son derece net olarak uymaktadırlar. Tecrübelerine değer vererek onların düşüncelerine önem vermektedirler.
Günümüze Kadar Aile Bağları Aynı Şekilde Gelmiş Midir?
Özellikle kalabalık şehirlerde Kürtlerin aile bağları aynı şekil de devam etmese de günümüzde hala bu özelliğini korumaktadır. Büyüklere olan saygı ve aile içi bütünlük Kürt toplumu için çok önemlidir. Yeni evlenen çiftler ailelerinden kopmamak için birlikte aynı evde yaşamayı tercih ediyorlar. Aynı evde yaşamasalar bile büyüklerinden kopmamak için altlı üstlü oturarak yaşantılarına devam ederler. Kürtlerin birçok alışkanlığı günümüze kadar azalarak da olsa bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Kırsal bölgelerde bu alışkanlıklar çok da fazla hat safhada yaşanırken, büyük şehirlerde azalarak da varlığını sürdürmektedir. Kırsal bölgelerde birçok nesil bir evde yaşarken, büyük şehirlerde yakın evlerde oturmaktadırlar. Büyüklere olan saygı ve hürmet nedeni ile aile bağları yüksek seviyede devam ederek saygı da kusur edilmez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

DMCA.com Protection Status